Ana Sayfa / Aile & Yaşam / Kadına Özel / Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?

Anne karnında 2 damla spermden yaratılan bebek hasreti çeken annelerin üzüntülerinden birisidir anne olamamak. Bunun nedeni bazen kalıtsal sorunlar bazende yediğimiz içtiğimiz giyindiğimiz şeyler, bulunduğumuz  şehir, stres gibi dış etkenlere bağlı olarakta anne olmamızı engelleyebiliyor. Bunla alakalı tüp bebek nedir, tüp bebek tedavisi gibi faydalı yazılarımızı umarım okursunuz. Tüp bebek terimine kısaca bakacak olursak:

Tüp Bebek (ivf) ve Mikro Enjeksiyon (İcsi) Nedir?

İngilizce adı “in vitro fertilisation” yada kısaltması “ivf” halk arasında yaygın olan ismiyle “Tüp Bebek” tam olarak kadın rahminde değil de labortuar ortamında bir araya getirilen erkek sperminin kadın yumurtasını döllemesi demektir.

İVF ‘yi nasıl anlamalıyız ?

İVF latin kökenli in vitro fertilisation kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. İn vitro dış ortam (tüp içinde) yapılan fertilisation ise döllenme anlamına gelir. Döllenme ne diye soracak olursanız, sperm ve anne yumurta hücrelerinin birleşerek gebelik başlangıç sürecidir. Toparlayacak olursak ivf laboratuar ortamında yapılan tüp içerisinde döllenme anlamına gelmektedir. Tıp sözlüğünde Tüp bebek ile aynı anlama gelmektedir.

İVF’nin ne olduğunu öğrendiğimize göre Tüp Bebek Gaz Kaçırır mı esprisi yapan birisi olursa ona aslında tüp bebeğin aslında ne olduğunu rahatlıkla açıklayabiliriz.

İnternette araştırma yaparken sadece Tüp bebek değil de in vitro fertilisation kelimesini de aratarak yada ivf diye aratarak daha fazla sonuç elde edebilirsiniz.

İvf yani Türkçe anlamıyla Tüp Bebeğin ne olduğunu öğrendiğimize göre islami koşullara uygun hizmet veren tüp bebek merkezleri ve tüp bebek ile alakalı diğer makalemizi okuyabilirsiniz.

Geçmiş olsun.

 

Hakkında: Simanur Balay

2007 yılından beri kişisel tumblr profili ile ilgilenen ve simanur.com projesi ile bizleri kırmayarak yayın hayatına tekrar aktif olarak başlayan Simanur Balay, 1988 Doğumlu ve Ankara istanbul arasında yaşamakta. ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Tumblr hesabı artık devredışı kendisine sitemizde rastlamak mümkün.

Öne Çıkanlar

Premenstrual Sendrom – Adet Öncesi Gerginlik

Bu yazımızda çoğu kişinin sorunu olan adet öncesi sendromu yani pms hakkında Doktor Kağan Kocatepe’nin ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir